Nieruchomość obciążona kredytem – jak bezpiecznie kupić i czy można ją kupić na kredyt?
Kupno wymarzonego mieszkania czy domu nie zawsze jest łatwe, a droga do celu zazwyczaj kręta i wyboista. Gdy znajdziemy ofertę, która spełnia nasze wszelkie oczekiwania, jesteśmy gotowi nabyć oferowany lokal bez zbędnej zwłoki. Zanim jednak sięgniemy po portfel, warto zaznajomić się z zapisami w księdze wieczystej, gdyż może się okazać, że dana nieruchomość jest obciążona kredytem.
Księga wieczysta prawdę Ci powie.
Kredyty hipoteczne udzielane są przez banki na 20 czy 30 lat, dlatego na rynku jest sporo ofert sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem. Jako interesanci domów czy mieszkań mamy prawo, a zarazem obowiązek przejrzeć księgę wieczystą. W dziale drugim znajdziemy informację kto jest właścicielem lub współwłaścicielem obiektu mieszkalnego. Dział trzeci zawiera wszelkie informacje dotyczące praw, roszczeń i ograniczeń ciążących na lokalu. Czwarty dział księgi wieczystej powinien nas interesować najbardziej, bowiem to tam wpisuje się wszelkie hipoteki.
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość obciążoną kredytem?
Istnieje wiele metod zakupu, które obejmują nieruchomość obciążoną kredytem. Idealnym rozwiązaniem dla kupującego jest sytuacja, w której to właściciel spłaca hipotekę przed sprzedażą domu. Wówczas hipoteka zostaje wykreślona z księgi wieczystej. Można także przekazać sprzedającemu zadatek przeznaczony na spłatę zadłużenia. Innym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości obciążonej kredytem, który spłacimy z własnych środków. W akcie notarialnym powinny znaleźć się wpisy dotyczące warunków spłaty zadłużenia. Jest to rozwiązanie, nad którym kupujący ma pełną kontrolę i pewność, że pieniądze trafią bezpośrednio do wierzyciela.
Kupno zadłużonego domu na kredyt.
Niektórzy podejrzliwie traktują oferty nieruchomości obciążonych kredytem, jednak niesłusznie. Zakup takiego lokalu mieszkalnego wcale nie musi być skomplikowany czy problematyczny, bowiem można go sfinansować własną hipoteką, którą najlepiej zaciągnąć w tym samym banku, gdzie lokal mieszkalny jest już zadłużony. Wówczas należy sporządzić akt notarialny, a efektem finalnym będzie wykreślenie z księgi wieczystej starego wpisu i dodanie nowego, który wskazuje nowego właściciela domu i bank kredytujący jego zakup.