Zastanawiasz się, po jakim czasie można sprzedać mieszkanie? Zazwyczaj dokonanie tego rodzaju transakcji wiąże się z koniecznością opłacenia podatku. Czy jednak zawsze jest to konieczne? Istnieje kilka sposobów, na to, by tego uniknąć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy można sprzedać mieszkanie bez podatku i nie trać na transakcji. 

Podatek od sprzedaży nieruchomości – kiedy jest wymagany?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że sprzedaż nieruchomości, w tym również mieszkania, może się wiązać z tak dużymi opłatami. Kiedy trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty 19% podatku? Tak naprawdę za odpłatne zbycie uważa się każde przeniesienie praw własności lub praw majątkowych. Obowiązek ten dotyczy więc sprzedaży wszystkich nieruchomości, udziałów, części nieruchomości, praw do wieczystego użytkowania czy praw spółdzielczych do lokalu. Nie ma również znaczenia forma nabycia nieruchomości. Niezależnie od tego, czy mieszkanie było kupione za gotówkę, pieniądze z kredytu lub otrzymane na drodze spadku lub darowizny, to podatek przy sprzedaży będzie trzeba opłacić.

Czy istnieją sytuacje, w których sprzedaż mieszkania bez podatku jest możliwa? Tak, choć nie każdy o tym wie. Dlatego też, decydując się na sprzedaż nieruchomości, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego biura nieruchomości. W Danax doradzimy Ci przy sprzedaży, a w naszej ofercie znajdziesz:

Kiedy można sprzedać mieszkanie bez podatku? Podpowiadamy

Kiedy można więc sprzedać mieszkanie bez podatku? Są trzy sytuacje, w których jest to możliwe:

  • sprzedaż nieruchomości po 5 latach od jej nabycia lub wybudowania przez Ciebie lub spadkodawcę mieszkania – W tym przypadku bardzo ważne jest to, by pamiętać, że rok podatkowy nie jest tym samym, co rok kalendarzowy. Za pierwszy rok podatkowy uznaje się następny rok po nabyciu nieruchomości. Jeżeli więc mieszkanie zostało kupione w 2013 roku, to sprzedać możesz je dopiero w 2019 roku;
  • przeznaczenie kwoty ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe – w tym przypadku warto pamiętać, że całkowite zwolnienie od podatku następuje, wtedy gdy całość kwoty zostanie przeznaczona na cele mieszkaniowe. W przeciwnym wypadku kwota zostanie pomniejszona o proporcjonalną wartość. Warunkiem zwolnienia jest poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe w terminie 3 lat. Termin ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym odpłatnie zbyto nieruchomość;
  • brak dochodu za sprzedaż – dochód ze sprzedaży jest różnicą pomiędzy kwotą, którą otrzymaliśmy ze sprzedaży a ceną, którą zapłaciliśmy za nieruchomość. Jeżeli więc Twój dochód jest równy zeru lub scena sprzedaży mieszkania jest niższa niż kupna, to nie musisz płacić podatku.

Podsumowanie

Po sprzedaży mieszkania zazwyczaj konieczne jest zapłacenie podatku w wysokości 19% od dochodu. Jednak istnieją sytuacje, kiedy można sprzedać mieszkanie bez ponoszenia kosztów. Jest to możliwe, gdy sprzedaż odbywa się po 5 latach od zakupu, gdy kwota ze sprzedaży pokrywa Twoje cele mieszkaniowe lub w przypadku gdy nie został osiągnięty dochód.