Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja, dlatego wiele osób zastanawia się, na jaki lokal postawić. Czy warto wybrać rynek wtórny, co to jest rynek pierwotny oraz na co uważać podczas zakupu mieszkania — na te pytania odpowiadamy w naszym artykule!

Dynamika rynku nieruchomości wciąż się zmienia, dlatego dylemat, czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym jest jak najbardziej zrozumiały. Obawiasz się inwestycji w mieszkanie z rynku pierwotnego? Kupując mieszkanie od dewelopera, nie zawsze wybiera się najlepszą opcję, dlatego warto rozważyć obie opcje.

Rynek wtórny — co to jest?

Mieszkania, lokale użytkowe i domy z drugiej ręki to właśnie oferty, jakie znajdziesz na rynku wtórnym. Wyróżniają się tym, że w momencie, kiedy trafiają do sprzedaży należą do innego właściciela, często dotychczasowego mieszkańca. Takim właścicielem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Lokal z drugiej ręki jest często już urządzony, przynajmniej w sposób podstawowy. Zdarza się również, że cena takiego mieszkania czy domu jest niższa niż w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.

Warto zaznaczyć, że za lokal z rynku wtórnego uważa się również taką nieruchomość, która została zakupiona u dewelopera i odsprzedana po kilku dniach.

Rynek pierwotny a wtórny — zalety i wady

Chcesz przeprowadzić się w atrakcyjną dzielnicę miasta, ale żaden deweloper nie planuje tam nowych inwestycji? Jeśli interesuje Cię konkretna lokalizacja, to konieczne będzie kupno mieszkania z drugiej ręki. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, można zaoszczędzić nawet do 10% w porównaniu do nieruchomości z rynku pierwotnego. Mniejsze koszty związane z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych z drugiej ręki to nie wszystko. Lokale z rynku wtórnego w większości przypadków są właściwie gotowe do wprowadzki czy użytkowania, co jest dużą zaletą.

A jakie są wady mieszkania z drugiej ręki? Zakup nieruchomości z rynku wtórnego często wiąże się jednak z remontem, dlatego warto dowiedzieć się, ile wykończenia wymaga dany lokal.

Wybierając mieszkanie od dewelopera, można natomiast liczyć na nieco niższy czynsz, a także wyższy standard wykończenia. Mieszkania z rynku pierwotnego są z reguły czystą kartą, co oznacza dużą wolność aranżacji.

Niestety, nowe mieszkania na świeżo wybudowanych osiedlach znikają z rynku jak świeże bułeczki. Oznacza to, że w inwestycji na rynku pierwotnym trzeba liczyć się z zakupem dziury w ziemi. Oczekiwanie na przeprowadzkę do wymarzonego mieszkania może potrwać nawet kilka lat — nie jest to rozwiązanie dla osób niecierpliwych.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego z biurem nieruchomości

Zdecydowałeś, że zakup mieszkania na rynku wtórnym to coś dla Ciebie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości — szczególnie jeśli nie chcesz kupić kota w worku. Doświadczeni doradcy przeprowadzą Cię przez zakup lokalu z rynku wtórnego krok po kroku, zajmą się dokumentacją, a także pomogą znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Z usług biura nieruchomości możesz skorzystać zarówno w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, jak i nieruchomości na rynku wtórnym.

Sprawdź również:

Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?

Skontaktuj się z nami - Pomożemy Ci jak Przyjacielowi :)

tel. 12 260-21-50
e-mail: biuro@danax.pl