Planując sprzedaż nieruchomości warto odpowiednio ją przygotować, ponieważ pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne dla sukcesu całego przedsięwzięcia. Ciemne, brudne, zagracone wnętrze nie spotka się z aprobatą potencjalnego Klienta, który od wejścia będzie nastawiony negatywnie. Dlatego właśnie warto zainwestować czas, niekiedy także fundusze, by przygotować mieszkanie do sprzedaży. Zdradzimy jakie elementy warto rozważyć przed wystawieniem oferty.
 

Zadbaj o niezbędne formalności

W celu sprzedaży mieszkania bądź domu konieczne jest przygotowanie aktu notarialnego, ponieważ transakcja może odbyć się wyłącznie na podstawie dokumentów, poświadczających prawo do lokalu. Jeżeli chodzi o mieszkanie spółdzielcze własnościowe, to dokumentem potwierdzającym prawo do lokalu może być przydział spółdzielczy. Ponadto konieczne jest zaświadczenie o gotowości lokalu do sprzedaży. Warto również sprawdzić czy lokal bądź budynek nie są obciążone hipoteką.
Ogromną rolę przy sprzedaży nieruchomości ma oczywiście cena. Należy ustalić ją na realnym poziomie rynkowym, kierując się realnymi aktualnymi cenami transakcyjnymi podobnych nieruchomości w bliskiej lokalizacji. Warto ustalić to z osobą postronną oraz znającą rynek, ponieważ obiektywnie będzie w stanie oszacować faktyczną wartość lokalu.
 

Zatroszcz się o wygląd mieszkania

Potencjalny Klient przed dokonaniem zakupu nieruchomości z pewnością będzie chciał obejrzeć mieszkanie. Dlatego konieczne jest przygotowanie lokalu do takiej wizyty. Na początek doradzamy:
- dokładne sprzątanie mieszkania – należy zetrzeć kurz, umyć podłogi, odkurzyć dywan, wyprać zasłonki, umyć okna. Niedopuszczalne jest pozostawienie brudnych naczyń w zlewie czy ubrań do prania w otwartym koszu w łazience.
- usunięcie rzeczy osobistych z widoku – wszelkie ramki ze zdjęciami, pamiątki przywiezione z wakacji, kolekcje porcelanowych słoni, a także inne prywatne przedmioty warto schować, żeby odwiedzający mogli wyobrazić sobie swoje rzeczy w przestrzeni Twojego mieszkania.
- odświeżenie ścian – spękania na ścianach, zacieki, niebanalne wzory, żywe kolory mogą się podobać Tobie, ale każdy ma inny gust, dlatego warto dać odwiedzającym Klientom pole do popisu wyobrazi. Neutralna kolorystyka ścian właśnie to umożliwia, a odświeżone dzięki temu wnętrza po prostu lepiej się prezentują. Skala zmian zależy tak naprawdę od tego jaki jest stan Twojego mieszkania. Jeżeli parkiet jest starty, kafelki na podłodze w łazience popękane bądź dostrzegasz inne elementy, wymagające naprawy, to warto przeprowadzić te prace. Pamiętaj, że jeśli Ty tego nie zrobisz, będzie musiał zrobić to Klient, który prawdopodobnie zażąda obniżenia ceny o wartość prac remontowych.