Zakup nieruchomości to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego mieszkania. Po pierwsze dlatego, że spędzisz w tym miejscu kilka najbliższych miesięcy lub lat. Po drugie z uwagi na kwotę. Dla większości Polaków zakup mieszkania wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na kilkadziesiąt lat.

Wobec tego czym kierować się przy zakupie mieszkania?


Lokalizacja – to niemalże kluczowy element przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości, ponieważ decyduje o codziennym komforcie. Warto sprawdzić jakie jest połączenie komunikacyjne z centrum, z innymi dzielnicami, a także z Twoim miejscem pracy, ze szkołą, itp.

Wielkość – ma ogromny wpływ na wygodę wszystkich mieszkańców. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie jeśli rodzice oraz każde z dzieci, będą mieli swoją sypialnię. Jeżeli pracujesz w domu, warto zadbać o dodatkowy pokój lub przestrzeń w salonie do pracy.

Cena – to bardzo osobista kwestia, która zależy od indywidualnych możliwości finansowych oraz tego, ile jesteś w stanie zapłacić za dane mieszkanie. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego należy zweryfikować czy podana przez właściciela cena odpowiada wartości rzeczywistej lokum.

Ustawność – kolumna na środku salonu, duży przedpokój bez ani jednej ściany, na której można by było ustawić szafę? Warto przed zakupem dokładnie zastanowić się czy będziemy w stanie umiejętnie zagospodarować lokal.

Kondygnacja – to na, którym piętrze planujesz kupić mieszkanie ma znacznie – i w kwestii finansowej, i użytkowej. Ostatnie piętra szybciej się nagrzewają, ale z okien rozciągają się ładne widoki. Parter zawsze jest wygodny (zwłaszcza dla starszych osób), jednak w okna mogą Wam zaglądać przechodnie.

Położenie – warto zwrócić uwagę na układ mieszkania w obiekcie. Od strony południowej warto mieć salon, ponieważ tam najdłużej będzie dostępne światło naturalne, zaś od północnej - dobrze jest mieć sypialnie, która latem się nie będzie nagrzewała.

Opłaty – to obowiązkowy element, na który należy zwrócić uwagę. Cena mieszkania to nie ostatni wydatek, jaki poniesiesz. Sprawdź czy wysokość opłat związana z mieszkaniem w danym miejscu jest na Twoją kieszeń.

Stan techniczny – w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego warto zastanowić się czy chcesz lokal w stanie deweloperskim czy „pod klucz”. Jeżeli chodzi o nieruchomości z rynku wtórnego, to warto dopytać właściciela o stan instalacji gazowej, elektrycznej, wod. – kan. Można skontaktować się z zarządcą, czy nie były zgłaszane awarie, jak też dowiedzieć się kiedy przeprowadzono remonty części ogólny lub np. malowanie bloku, ocieplenie elewacji.

Księga wieczysta – bardzo ważny aspekt. Przed zakupem należy poprosić o dokument potwierdzający własność do wglądu. W przypadku mieszkań od dewelopera na etapie budowy, który z reguły pokrywa się z etapem kupna, takiego aktu nie będzie, ale kwestie te reguluje umowa deweloperska.