Zakup domu – na co zwrócić uwagę?


Marzycie o własnych czterech kątach, w których będziecie mogli założyć rodzinę lub ją powiększyć. Pragniecie znaleźć idealną nieruchomość, spełniającą Wasze oczekiwania i potrzeby. Jednak nim podejmiecie poszukiwania powinniście odpowiedź sobie na kilka pytań. Dzięki temu dokładnie będziecie wiedzieć, czego szukacie i w ten sposób oszczędzicie czas oraz nerwy na oglądanie obiektów, odbiegających od Waszych potrzeb.
 

Przed zakupem domu warto zastanowić się nad:

- lokalizacją: Zastanówcie się czy interesuje Was nieruchomość w lesie, na skraju miasta, w centrum metropolii?
Sprawdźcie możliwości dojazdu – do pracy, do centrum, do lekarza, do szkoły lub przedszkola, itp.
- rodzajem obiektu: Przemyślcie czy poszukujecie domu z rynku wtórnego czy pierwotnego? Zastanówcie się nad tym czy chcecie mieć dom wolnostojący, bliźniak czy może segment? Rozważcie też rodzaj wykończenia – stan surowy, pod klucz czy do remontu?
- wielkością i zagospodarowaniem działki: Zwróćcie uwagę czy działka jest wystarczająca dla Waszych planów? Sprawdźcie czy na działce znajdują się inne obiekty, które będą wymagały remontu lub wyburzenia?
- ceną: Określcie jakimi środkami finansowymi dysponujecie lub jaka jest Wasza zdolność kredytowa? W przypadku domów w stanie surowym lub do generalnego remontu, oceńcie ile takie prace by Was kosztowały.
 

Czemu się przyjrzeć przed zakupem konkretnej nieruchomości?

Gdy już macie upatrzony obiekt, który spełnia Wasze oczekiwania i jesteście gotowi go kupić, to nie dajcie się porwać emocjom i dokładnie sprawdźcie podstawowe kwestie, mające wpływ na Waszą przyszłość.
Sprawdźcie następujące elementy:
- księgę wieczystą
w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych można sprawdzić informacje o adresie, powierzchni oraz właścicielu. Ponadto można znaleźć dodatkowe dane, np. o służebności przejazdu, przechodu, przesyłu, czy o hipotece.
- wypis z rejestru gruntów
dostępny jest w Wydziale Geodezji Miasta, Gminy lub Starostwa. W wypisie widnieją dane dotyczące właściciela, numeru ewidencyjnego działki – jej obszaru, klasy gruntu czy rodzaju użytków.
- plan zagospodarowania przestrzennego
niezwykle ważne jest zapoznanie się nim, ponieważ dzięki temu można sprawdzić, jakie są plany zabudowy najbliższej okolicy nieruchomości. W ten sposób można dowiedzieć się czy w sąsiedztwie jest planowana budowa drogi lub supermarketu, a także czy nie ma ograniczeń w kwestiach wysokości budynku.

Ponadto zawsze warto dobrze sprawdzić stan techniczny budynku, aby rzetelnie ocenić koszty ewentualnego remontu.